Yogayla Rahatlamanızı Sağlayacak Temel Hareket ve Pozisyonlar

Stres ve yorgunlukla başa çıkmanın farklı yolları vardır. Bunlardan biri de yoga. Yoganın fizikî ve ruhsal sıhhat açısından sunduğu faydalarından faydalanmak isteyenler için rahatlatıcı yoga pozlarını derledik.

Önerdiğimiz eserleri seveceğinizi umuyoruz! Bu alışveriş yapmaya karar verirseniz, Onedio sayfadaki ilişkilerden gelir elde edebilir. Satın aldığınız eserlerde satıcılardan kaynaklanan sıkıntılardan Onedio sorumlu değildir. Bu içerik marka işbirliği içeriyor olabilir.

1. Aşağı Bakan Köpek (Adho Mukha Svanasana)

En bilinen pozlardan biri olan aşağı bakan köpek sırtınızı, omuzlarınızı , kollarınızı, hamstringlerinizi ve çabucak hemen her şeyi esnetmenin şahane bir yoludur. Ayrıca sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Sizi sakinleştirir ve rahatlamanızı sağlar.

Nasıl Yapılır: Avuç içi omzunuzun çabucak yanında, parmaklar ileriyi gösterecek halde ellerinize ve dizlerinize gelin. Dizler kalçanızın altında olmalı ve ayak parmakları kıvrık olmalıdır. Kalçanızı kaldırın ve bedeninizle V formunda bir pozisyona geri bastırın. Ayaklar kalça genişliğinde olmalıdır.10 parmak ve ayak parmağınızın tamamına yayın ve göğsünüzü bacaklarınıza hakikat hareket ettirin.Ağırlığı avuçlarınız ortasında eşit olarak dağıtmaya ve kalçalarınızı omuzlarınızdan uzağa, üst ve geriye gerçek kaldırmaya odaklanın.

İhtiyacınız olabilecek yoga kıyafetlerine buradan ulaşabilirsiniz.

2. Çocuk Pozu (Balasana)

Bu sakinleştirici poz, güzel bir varsayılan duraklama durumudur. Bir sonraki pozunuza devam etmeden evvel dinlenmek ve yine odaklanmak için çocuk pozunu kullanabilirsiniz. Belinizi, kalçalarınızı, uyluklarınızı, dizlerinizi ve ayak bileklerinizi nazikçe esnetir ve omurganızı, omuzlarınızı ve boynunuzu rahatlatır.

Nasıl Yapılır: Ayak parmaklarınızı altına sıkıştırarak diz çökmüş bir durumda başlayın. Kollarınızı uzatarak üst vücudunuzu ileri ve aşağı hakikat gererken poponuzu ayaklarınıza gerçek indirin. Karnınız, alnınız mata değecek biçimde, uylukların üzerinde rahatça durmalıdır.

Farklı yoga matı modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

3. Dağ Duruşu (Tadasana)

Bu poz, omuzlarınızda rastgele bir dengesizlik olup olmadığını gösterecek ve üzerinde çalışmanız gerekenler hakkında yardımcı olacaktır.

Nasıl yapılır: Ayaklarınız bitişik ve kollarınız yanınızda olacak biçimde durun. Dört köşeyi de yere bastırdığınızdan emin olarak ayaklarınızı topraklayın. Ardından, bacaklarınızı düzeltin, akabinde uyluk kaslarınızı çalıştırırken kuyruk kemiğinizi içeri sokun. Nefes alırken gövdenizi uzatın ve kollarınızı üst ve sonra dışarı hakikat uzatın. Kollarınızı yanlarınıza hakikat özgür bırakırken omuz bıçaklarınızı başınızdan uzağa, belinizin gerisine hakikat nefes verin ve özgür bırakın.

Bazı yoga pozlarında gereksiniminiz olabilecek yoga minderi ve yoga bloklarına buradan ulaşabilirsiniz:

Yoga minderi

Yoga blokları

4. Savaşçı Pozu I (Virabhadrasana I)

Üst bacak kaslarını, ayaklarınızı, ayak bileklerinizi, kalça kaslarınızı ve uyluk kaslarını güçlendirir. Göğüs kafesini ve psoas kaslarını esnetir.

Nasıl yapılır: Dağ pozundan sol bacağınızla geriye hakikat büyük bir adım atın, sol ayak parmaklarınızı yaklaşık 45 derece sol ön köşeye hakikat çevirirken ayak tabanınızı yere tam olarak yerleştirin. Ayaklar kalça genişliğinde açık kalmalıdır. Sağ dizinizi sağ bileğin üzerine gelecek halde bükün ve gövdenizi matın önüne hakikat çevirin. Pelvik tabanı olması gereken kilit durumuna yerleştirin ve kollarınızı bir savaşçı misali güçlü bir halde gökyüzüne gerçek uzatın.

Yoga yaparken gereksiniminiz olabilecek eserler burada

5. Ağaç Pozu (Vrksasana)

Ağaç pozu, bacak ve kalça kaslarını güçlendirir. İstikrar ve uyumu arttırır. Omurgayı uzatır.

Nasıl yapılır: Ayakları birbirine paralel, hafif ortalı ya da birleşik, ayak parmakları ileriyi gösterecek halde yere yerleştirin. Sırtınız düz, omuzlar ve kollar gevşek, göğüs açık, boyun ve yüz rahat olmalı. Daha sonra sağ bacağınızı dizden bükerek karna gerçek çekerken sağ ayak tabanınızı, sol uyluğunuzun iç kısmına, mümkün olduğunca üstte bir noktaya yerleştirin.

6. Kedi/İnek Duruşu (Marjaryasana’dan Bitilasana’ya)

Kedi/inek pozu, duruş ve dengeyi düzgünleştirir. Omurga ve boynu güçlendirir ve uzatır, esnetir. Kalçaları, karnı ve sırtı esnetir. Koordinasyonu artırır. Karındaki organlara masaj yapar ve uyarır. Duygusal dengeyi yaratır. Stresden kurtarır ve zihni sakinleştirir.

Nasıl Yapılır: Eller ve dizler yerde, omurga nötr ve karın kasları takılıyken başlayın. Büyük bir nefes alın, akabinde nefes verirken omurganızı tavana yanlışsız çevirin ve çenenizi göğsünüze gerçek çekerek boynunuzu hür bırakın. Bir sonraki nefes alışınızda sırtınızı kamburlaştırın ve karın kaslarınızı gevşetin. Çok süratli yahut derin hareket ederek boynunuza rastgele bir baskı uygulamamaya dikkat ederek başınızı ve kuyruk kemiğinizi üst kaldırın.

7. Üçgen Pozu (Trikonasana)

Üçgen pozu, bacakları ve sırtı güçlendirir. İç uylukları, hamstringleri, baldırları, omurgayı, omuzları, göğsü esnetir ve kalçaları açar. Enerji verir, istikrarlar ve odaklanmayı geliştirir. Karın organlarını uyarır.

Nasıl yapılır: Ayaklarınızı omuz genişliğinde tutun. Sağ ayağınızı yana yanlışsız yavaşça açın. Sağ elinizi sağ bacağınızın bileğine yanlışsız indirin. Sol elinizi de omzunuz üzerinden üste yanlışsız kaldırın.Kalçanızın kaslarını üst gerçek çekerek gerginleşmelerini sağlayın.Dizinizde sorun oluşmasını önlemek için dizinizi hafif bir halde yumuşatabilirsiniz.Daha sonrasında bu durumu tam karşıtı istikamette devam ettirin.

8. Kobra Pozu (Bhujangasana)

Bhujangasana olarak isimlendirilen kobra pozu, göğüste şuurlu bir açılım ve omuzlarda esneme sağlayarak yorgunlukla savaşır ve bel ağrısını hafifleterek hem enerjik hem de fizikî vücudu güçlendirir.

Nasıl yapılır: Ayaklarınız kalça aralığı kadar açık ve elleriniz kaburgalarınızın yanında olacak biçimde karnınıza başlayın. Ayak başparmağınızı geriye gerçek uzatın ve kuadrisepsinizi aktifleştirmek için on ayak tırnağınızla aşağı yanlışsız bastırın. Alt sırtınızı genişletmek için iç uyluklarınızı tavana gerçek döndürün.Ellerinizle yavaşça bastırarak başınızı ve göğsünüzü kaldırmaya başlayın, omuzlarınızı geriye ve aşağı hakikat yuvarlayın.Boynunuzun gerisini uzun tutun ve çenenizi kaldırmak yerine göğüs kemiğinizi kaldırmaya odaklanın.Omuzlarınızı kulaklarınızdan uzak tutarken kollarınızı düzleştirin. Dirseklerinizi en azından hafif bir halde bükün. Pozdan çıkmak için matınıza geri dönün.

9. Ceset Duruşu (Shavasana)

Hafif depresyon, yüksek tansiyon, baş ağrısı, yorgunluk ve uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur. Savasana hudut sistemini sakinleştirebilir ve tüm bedeninizde sakinliği teşvik edebilir. Yorgun kaslar gevşer, gergin omuzlar ve çeneler yumuşar ve gözler daha sessiz bir ruh halini yansıtmak için sakinleşir.

Nasıl Yapılır: Sırt üstü uzanın ve ayaklarınızın yanlarına düşmesine müsaade verin. Kollarınızı gövdenizin yanına getirin, lakin avuç içleri gökyüzüne bakacak formda yavaşça ayırın. Tüm bedeninizi gevşetin – yüzünüz dahil.

Kısa foam antrenman aletine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir