Kuzey Kore’den ABD-Güney Kore anlaşmasına tepki: Ciddi tehlike yaratacak

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, ABD ile Güney Kore ortasında imzalanan Washington Deklarasyonu hakkında açıklama yaptı. Kim Yo Jong, Kuzey’e karşı nükleer caydırıcılık gayretlerini destekleyen muahedeyi kınayarak müttefiklerin planının “ciddi tehlike”yle sonuçlanacağını söyledi.

AA’nın Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’ndan (KCNA) aktardığına nazaran, Kim Yo Jong, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un ABD ziyaretinde, Kuzey Kore’yi komşusuna saldırmaktan caydırmak hedefiyle Seul ile Washington ortasında imzalanan Washington Deklarasyonu’na ait birinci değerlendirmeyi yaparak muahedenin Kuzey Kore’ye karşı ‘en düşmanca ve saldırgan hareket iradesini’ yansıttığını belirtti.

BIDEN’A ‘BUNAK’, YOON’A ‘APTAL’ DEDİ

Aynı zamanda Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Daire Lider Yardımcılığını yürüten Kim, güvenlik ortamındaki değişikliğin Kuzey’i ‘daha kararlı adımlar’ ile harekete geçireceği konusunda uyardı. ABD ile Güney Kore ittifakını ‘düşman’ olarak tanımlayan Kim, ittifakın Kore Yarımadası etrafındaki nükleer varlığı güçlendirmeleri halinde Kuzey’in ‘meşru müdafaa hakkını onlarla yanlışsız orantılı’ kullanacağını belirtti.

Kim Yo Jong, ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD’ye yahut müttefiklerine yönelik rastgele bir nükleer atağın, Kuzey’deki rejimin sona ermesiyle sonuçlanacağı istikametindeki ikazını, ‘bunak kişinin saçma sapan sözleri’ halinde kıymetlendirdi.

Yoon’u ise ‘beceriksizliğiyle güvenliği krize iten bir aptal’ olarak nitelendiren Kim, “ABD ile Güney Kore’nin boş hayali bundan bu türlü daha sert cevap bulacak” dedi.

Ne olmuştu?

27 Nisan Perşembe günü ABD Başkanı Biden ve Güney Kore Devlet Lideri Yoon ortasında Washington’da imzalanan deklarasyonda, Güney Kore’nin, ABD’nin genişletilmiş caydırıcılık taahhütlerine tam inanç duyduğu ve nükleer caydırıcılığına kalıcı olarak bel bağlamasının kıymetini, gerekliliğini ve yararını kabul ettiği vurgulanmıştı.

İki ülke ortasında, Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerine karşı birlikte hareket etmek için Nükleer İstişare Kümesi’nin (NCG) kurulacağı, bu sayede belirli aralıklarla ABD ile stratejik mevzularda bilgi paylaşımı yapılacağı ve beklenmedik nükleer olasılıkları planlamaya yönelik kurumlar ortası masa üstü simülasyon oluşturulacağı duyuruldu.

Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye tehditlerine karşı atılacak yeni adımlardan da bahsedilen metinde, şu tabirler kullanıldı: “Başkan Biden, ABD’nin Güney Kore’ye ve halkına olan bağlılığının kalıcı ve sağlam olduğunu ve Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye karşı rastgele bir nükleer saldırısına süratli, ezici ve kararlı bir karşılıkla karşılık verileceğini tekrar teyit etti. Gelecekte ABD, nükleer balistik füze denizaltısının Güney Kore’ye yapacağı ziyaretteki üzere stratejik varlıkların Kore Yarımadası’ndaki tertipli görünürlüğünü daha da artıracak ve ordularımız ortasındaki uyumu genişletecek ve derinleştirecektir.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir