Kadınlar için küresel ilerleme raporu yayımlandı

İSTANBUL (İGFA) – Kozmetik kesiminin öncülerinden Avon, bayanların güvenliklerine yönelik hissettiklerini ve yaşadığı deneyimleri araştırdığı Global İlerleme Raporu’nun 2024 sonuçlarını açıkladı.

7 ülkede 7 bin bayanla yapılan anket çalışmalarını kıymetlendirerek hazırlanan Bayanlar için Global İlerleme Raporu 2024; cinsiyet eşitliği alanında fiyat, fırsat ve karar alma süreçleri üzere kritik hususlarda gerileme yaşandığını ortaya koydu.

Rapor, fiyat farklılıklarının ve fırsat eşitliğinin kıymetli meseleler ortasında olmaya devam ettiğini düşünen bayanların sayısında artış olduğunu gösterirken anket sonuçları, cinsiyet eşitliğinin kendi işlerini kurmalarının önünde bir mahzur olduğunu düşünen bayanların oranının yüzde 14’ten yüzde 20’ye yükseldiğine işaret etti.

10 BAYANDAN 9’U FIRSAT EŞİTLİĞİNE İNANMIYOR

Ankete katılan bayanların yaklaşık yüzde 90’ı cinsiyet kalıplarının fırsat eşitliğinin önünde bir mahzur olduğunu söyleyerek toplumsal önyargılarla gayret edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Araştırma, cinsiyet kalıplarının fırsat eşitliğinin önünde bir pürüz olduğunu düşünen bayan sayısının artarak 10’da 9’a ulaştığına işaret ediyor. Datalar ayrıyeten, bayanların üçte birinden fazlasının (yüzde 35) cinsiyetleri nedeniyle işyerinde kendilerini ‘rahatsız’, yüzde 17’sinin kendilerini ‘güvensiz’, yüzde 16’sının ise ‘taciz edilmiş’ hissettiğini ortaya koydu.

KADINLARIN YÜZDE 72’Sİ TEK BAŞINA YÜRÜRKEN İNANÇTA HİSSETMİYOR

Rapora nazaran bayanların kıymetli bir kısmı kamusal alanlarda ve hatta işyerinde kendini inançta hissetmiyor. Anket, bayanların neredeyse dörtte üçünün (yüzde 72) akşamları dışarıda tek başlarına yürürken/egzersiz yaparken, yüzde 43’ünün toplu taşıma araçlarında ve yüzde 55’inin ise taksiye tek başlarına binerken kendilerini inançta hissetmediğini vurguluyor.

Ankete katılan birçok bayan güvenlik kaygılarına karşın aile içi şiddet konusunda iş yerini inançlı buluyor. Bayanların güvenlik hislerine odaklanan rapor, bayanların yüzde 43’ünün işyerini, konuttaki her türlü çatışma yahut istismardan uzak bir sığınak yahut inançlı bir alan olarak gördüğüne dikkati çekiyor.

“RAPOR DAYANIŞMAYI TEŞVİK EDİYOR VE BAYANLARA UMUT VERİYOR”

Hazırlanan bu raporun dünyanın birçok yerinden bayanların karşılaştığı zorlukları mercek altına aldığını ve tahlile yönelik adımların yetersizliğini acı bir halde gözler önüne serdiğini belirten Avon Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika Bölge Başkanı Orkun Gül sözlerine şu biçimde devam etti; “Kadınların birçoklarının konutta, işyerinde, sokakta yahut parkta uğradığı cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle kendini inançta hissetmediğini, üstelik bu ayrımcılığı ortadan kaldırma konusunda kaydedilen kazanımlarda bir gerileme yaşandığını açık bir formda görüyoruz. Bu manada toplum olarak yapmamız gereken, bayanların iktisada katılarak tam potansiyellerine ulaşmalarına dayanak olmaktır. Biz Avon olarak bayan girişimcilerin iktisada iştirakini teşvik ederek ve yeni fırsatların önünü açarak, bayanların cinsiyet eşitliğine ve ekonomik özgürlüğe sahip olduğu bir dünya yaratmak için uğraşımızı sürdürüyoruz. Bu emelle hazırladığımız raporumuz, dayanışmayı teşvik ederken bayanlara umut vermeyi hedefliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir