İstanbul’da Filistin uyruklu organ kaçakçıları yakalandı

İstanbul’da özel bir hastaneye başvurarak böbrek nakli için randevu talep eden Filistin asıllı Samı Taha M.S. ve tekrar kendisi üzere Filistin asıllı donör Ebteehal Abdalaq S.S., kendilerini karı koca olarak tanıttı.

Ameliyatın gerçekleşebilmesi için hastaneye verilen evrakları inceleyen heyet üyeleri, raporların düzmece olduğundan şüphelenince polise bilgi verdi.

İhbar üzerine Göçmen Kaçakçılığıyla Uğraş ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü takımları hususla ilgili inceleme başlattı.

ORGAN TİCARETİ YAPAN YABANCI UYRUKLULAR 50 BİN DOLAR İSTEDİ

Yapılan çalışmalarda kendilerini karı koca olarak gösteren Ebteehal Abdalag ile Samı Taha’nın eş olmadıkları, Ebteehal Abdalag’ın gerçek isminin Saadı Sıdı olduğu, 2 kişiyi Suriye asıllı Mustafa Y., Şerif D. ve Suriye asıllı Türk vatandaşı Mustafa D.’nin tanıştırdığı, 3 şüphelinin Taha’yla tüm nakil süreçleri için 50 bin dolara anlaştıkları belirlendi.

Böbreğini verecek olan Saadı Sıdı’ya ise ameliyattan sonra 12 bin dolar verecekleri öğrenildi. Gruplar çalışmalarının devamında Mustafa D. isimli şüphelinin, nakil için müracaat yapılan hastanenin çalışanı olduğu ve milletlerarası hasta departmanında çalıştığını saptadı.

BÖBREĞİ ALAN KİŞİ DE FİLİSTİN ASILLI ÇIKTI

Düzenlenen operasyonla, geçersiz evraklarla nakli organize eden Mustafa Y., Şerif D., Mustafa D., böbrek alıcısı Samı Taha, donör Cezayir asıllı Saadi Sıdı A., böbrek alıcısının gerçek eşi Filistin asıllı Ebteehal Abdalaq ve böbrek alıcısının arkadaşı Filistin asıllı Muhammad Omar A. gözaltına alındı.

İşlemlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden Mustafa Y., Şerif D., Mustafa D. tutuklandı.

Böbrek alıcısı Samı Taha M.S, donör Saadi Sıdı A. ve böbrek alıcısının arkadaşı Muhammad Omar A. ise isimli denetim kuralıyla özgür bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir