Halis Karataş 7 bininci yarışını kazandı

Sporculuk mesleğinde 35 yılı geride bırakan ve birçok büyük zafere imza atan şampiyon jokey Halis Karataş, İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda bugün bindiği Aslan Luigi isimli safkanla 7 bininci zaferine ulaştı.

Koşu sonrası düzenlenen merasimde mükafatını alan şampiyon jokey hislerini, “7 bin barajına ulaşmak son derece gurur verici. Türkiye’de bir birinci, dünyada ise birkaç jokey var. Bu kadar değerli bir muvaffakiyete ulaşmaktan ötürü çok memnun ve gururluyum” halinde tabir etti.

6 kere Gazi Koşusu kazanan Karataş 2023’deki amacını ise şu cümlelerle açıkladı: “Şu an kendimi çok âlâ hissediyorum, çok sağlıklı hissediyorum. Allah nasip ederse 100’üncü Gazi Koşusu’nda at binmek nasip olursa bunu da başarmak istiyorum.”

1987’de yarışı kazandı

Birçok meslektaşının hem kişiliği hem de elde ettiği başarılarıyla örnek aldığı Halis Karataş, jokeylik mesleğine 20 Haziran 1987 tarihinde Bonheur isimli safkanla katıldığı yarışı kazanarak başladı.

Yurt dışında da ülkemizi muvaffakiyetle temsil eden şampiyon jokeyin mesleğinde birinci büyük zafer olarak 1996 yılındaki Gazi Koşusu geliyor. Karataş, Kulübümüz eski Liderlerinden Özdemir Atman’ın sahibi olduğu Bold Pilot isimli safkanla 2.26.22’lik derece ile bu büyük koşuyu kazanarak pist rekoru kırdı ve 2400 metre çim pistteki bu Gazi Koşusu rekoru hala kırılamadı.

Ulu Başkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ismine 1927 yılından beri kesintisiz olarak düzenlenen Türk Yarışçılığı’nın Derbisi Gazi Koşusu’nu Halis Karataş; Bold Pilot (1996), Popular Demand (2005), Hızel Beyefendisi (2006), Anatoly (2011), Matador Yaşar (2012) ve Blaze To Win (2014) isimli safkanlarla toplamda 6 sefer kazandı.

Aynı gün 7 koşunun tamamını kazanmıştı

Halis Karataş, 20 Temmuz 2012 günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilen 7 koşunun hepsini kazanarak Türkiye rekoru kırdı ve 28 Eylül 1996 yılında düzenlenen İngiltere Ascot yarış şenliğinde birebir gün 7 koşuyu kazanma muvaffakiyet gösteren bir öbür ünlü jokey Frankie Dettori’nin dünya rekoruna ortak oldu. Devrin Tarım ve Orman Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından kendisine “Üstün Muvaffakiyet Ödülü” verildi. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir