Güzel bir yıl olsun


TÜRKİYE YIL BOYUNCA KUYRUKTAN ÇIKAMADI

Korona tedbirleri ve HES kodu nedeniyle 2021 yılında kuyrukta beklemeye alışan Türkiye, 2022’de ekonomik kriz nedeniyle uzun kuyruklara girdi. Vatandaşlar bir ölçü indirimli fiyattan faydalanabilmek için Tarım Kredi, Et ve Süt Kurumu, Halk Ekmek, toplumsal yardım, hastane, yağ kuyruklarından çıkamadı. Kıyma, akaryakıt, ekmek, yağ, yardım, muayene, promosyon, market ve EYT kuyrukları sohbetlerin ana konusu oldu. Kimi iktidar mensupları, vatandaşların kuyruk zahmetini ‘tiyatro’ olarak niteledi.

ÇOLUK ÇOCUK HEPİMİZ İKTİSAT KONUŞTUK

2022 yılında Türkiye 7/24 iktisat konuştu. Enflasyon son 20 yılın en yüksek düzeyine çıktı. 1 Ocak 2022’de dolar 13.5, Euro 15.1 lirada seyrederken yılın son günü dolar 18.7 lira, Euro 19.9 liradan süreç gördü. Yetişkin sohbetlerinin bir numaralı konusu olan geçim zorluğu, çocuk sohbetlerine de taşındı. Besinden, güce, kiralara, ulaşıma kadar her şeyin fiyatı katlandı. Artırım şampiyonları elektrik ve doğalgaz oldu. Bir yılda elektrik yüzde 184, doğalgaz ise yüzde 164 zamlandı, kiralar yüzde 100’ün üzerinde arttı.

İSTİKLAL SALDIRISI YÜREKLERİ DAĞLADI

2022‘de Türkiye’yi sarsan olayların başında İstanbul’daki Taksim saldırısı geldi. 13 Kasım’da İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı hücumda altı kişi hayatını kaybetti, ikisi ağır 81 kişi ise yaralandı. Taarruzun sonraki günü zanlı Ahlam Albashır, Küçükçekmece’de gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kameraların karşısına çıkarak “YPG/PKK” yaptı dedi. Bir hafta sonra Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye ve Irak’ın kuzeyine hava harekâtı düzenledi. Olayla ilgili Albashır’in de ortalarında bulunduğu 25 kişi tutuklandı.

YER ALTINDA FACİA 41 MADENCİ ÖLDÜ

14 Ekim günü Bartın’da Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kuruluş Müdürlüğü’nde yer altında patlama meydana geldi. 110 çalışanın yerin altında olduğu patlama sırasında 41 madenci hayatını kaybetti. Madencilerin hikayeleri Türkiye’yi ağlattı. Patlamayla ilgili hazırlanan raporda havalandırma ve ihmal, patlamanın temel nedenlerinden biri olarak gösterildi. TTK Amasra Kurum İşletme Baş Mühendisi Mehmet Tural ve Kuruluş Müdürü Cihat Özdemir’in de ortalarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı.

GEZİ PARKI DAVASI’NDA MAHPUS CEZASI YAĞDI

2013‘teki Seyahat Parkı aksiyonlarına ait beraat kararının bozulmasının akabinde iş insanı Osman Kavala’nın da ortalarında bulunduğu 17 sanıklı davada karar çıktı. Mahkeme, Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verdi. Mücella Yapan, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Can Atalay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi, Tayfun Kahraman’a da 18’er yıl mahpus cezası verildi. 2022’i sona ererken, cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Ceza Dairesi tarafından onandı.

ALTILI MASA’NIN ADAYI BU YILA KALDI

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin oluşturduğu “Altılı Masa” birinci toplantısı ile kamuoyunun önüne çıktı. Salı günü 10’uncu toplantısını yapacak olan masa, siyasetin gündem hususlarından biri oldu. Hem iktidar partileri, hem kamuoyu “6’lı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak” sorusuna cevap aradı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın adı konuşuldu. Adayın belirlenmesi bu yıla kaldı.

EKREM İMAMOĞLU KUŞATMA ALTINDA

2022’de en çok konuşulan siyasetçilerden biri iktidar tarafından kuşatma altına alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus ve siyasi yasak cezası verildi. İmamoğlu, İstanbulluları Saraçhane’ye çağırarak miting yapıldı. Sonraki gün de 6’lı Masa’nın önderleri de İBB binasının önünde buluştu. Yıl bitmeden bu kez İçişleri Bakanlığı İBB’de işe alımlarla ilgili ‘terör’ soruşturması başlattı.

1 MİLYON 300 BİN KİŞİNİN SINAVI İPTAL

Kamu Personeli Seçme İmtihanı’nın (KPSS) 31 Temmuz’da yapılan Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumundaki soruların Yediiklim Yayınevi’nde yayınlandığı ileri sürüldü. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün görevden alındı, 3 Ağustos’ta Yediiklim Yayınevi’de operasyon düzenlendi, aramalar yedi saat sürdü. Operasyondan bir gün sonra 1 milyon 300 bin kişinin girdiği imtihanın iptal edildiği duyuruldu. Yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy özür diledi.

KONSERLERE İPTAL GÜLŞEN’E HAPİS

Türkiye 2022’de iptal edilen konser ve şenlikleri, hakkında dava açılan, tutuklanan sanatkarları konuştu. Valilikler, kaymakamlıklar, AKP’li belediyeler çeşitli mazeretlerle 20’ye şenlik ve konseri yasaklandı. Yasaklar iktidarın, ömür usulüne müdahalesi olarak görüldü. Müzikçi Gülşen Çolakoğlu, İmam Hatip Liselilere yönelik kelamlarından ötürü tutuklandı, hakkında 3 yıl mahpus istemiyle dava açıldı. Gülşen, evvel konutu terk etmemek koşuluyla tahliye edildi, akabinde konut mahpusu cezası da kaldırıldı.

SAĞLIKTA ŞİDDET AZALMADI ARTTI

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet artarak devam etti, iş cinayete kadar vardı. Konya Kent Hastanesi’nde kardiyoloji uzmanı Ekrem Karakaya, vazife başındayken hasta yakını tarafından öldürüldü. Bu cinayet,Türkiye’de büyük reaksiyona neden oldu, sıhhat meslek örgütleri olayı protesto için 7- 8 Temmuz 2022’de Türkiye çapında iki günlük iş bırakma hareketi düzenledi. Sıhhatte şiddet yasası TBMM’de kabul edildi ve şiddet uygulayanlara uygulanan cezalarda arttırıma gidildi. Lakin şiddet bitmedi.

6 YAŞINDA ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMAR DAVASI

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin, altı yaşındayken “imam nikahıyla evlendirildiği” ve Kadir İstekli tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığı gerekçesiyle başlattığı hukuk uğraşı Türkiye’nin gündemine girdi. İki yıl evvel başlayan ve kamuoyundan gizlenen davayı gazeteciler Timur Soykan ve Murat Ağırel ortaya çıkardı. Dava kamuoyuna yansıdığında tutuksuz yargılanan Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

İSTEK MÜZİK YÜZÜNDEN MÜZİSYENİ KATLETTİLER

Türkiye günlerce müzisyen cinayetini konuştu. Ankara’da bir yerde sahne alan müzisyen Onur Şener, istekte bulunulan şarkıyı bilmediği gerekçesiyle tartıştığı müşteriler tarafından boğazı cam bardakla kesilerek öldürüldü. İddianamede 3 erkek ve 2 bayanın birlikte maktule saldırdığı belirtildi. İddianamede tutuklanan İlker Karakaş, Ali Gündüz, Semih Soyalp’in yanı sıra isimli denetimle özgür bırakılan Jale E. ve Beğenilen G. hakkında ‘canavarca hisle taammüden öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir