GPS’te yeni dönem: Radyo dalgaları yerine kozmik ışın kullanılacak

GPS artık günlük hayatın temel desteği haline geldi ve geniş bir uygulama yelpazesinde navigasyon, izleme, haritalama ve zamanlama konusunda bize yardımcı oluyor.

Ancak, en kıymetlisi binalardan, kayalardan yahut sudan geçememek üzere birkaç eksikliği var.

iScience mecmuasında yayınlanan yeni bir makaleye nazaran, Japon araştırmacılar bu sorunu aşmak için radyo dalgaları yerine kozmik ışınlara yahut müonlara (yüksek kütleye sahip atom altı parçacık) dayanan alternatif bir kablosuz navigasyon sistemi geliştirdi.

Ekip birinci başarılı testini gerçekleştirdi ve sistem bir gün arama kurtarma takımları tarafından, örneğin robotları su altında yönlendirmek yahut otonom araçların yer altında gezinmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Japonya’daki Tokyo Üniversitesi’nden Muographix’ten ortak müellif Hiroyuki Tanaka, “Kozmik ışın müonları Dünya’ya eşit olarak düşüyor ve hangi unsurdan geçtiklerine bakılmaksızın her vakit birebir süratte hareket ediyor, kilometrelerce kayaya bile nüfuz ediyor.

Şimdi, müonları kullanarak, yer altında, iç yerlerde ve su altında çalışan muometrik pozisyonlandırma sistemi (muPS) ismini verdiğimiz yeni bir GPS çeşidi geliştirdik.” dedi.

Arkeolojik yapıların görüntülenmesi için müonların kullanılmasına ait uzun bir geçmiş var.

Bu süreç, kozmik ışınlar bu parçacıkların sistemli bir formda beslenmesini sağladığı için daha kolay hale geldi.

Muonlar ayrıyeten, hudut kapılarında yasa dışı olarak taşınan nükleer materyalleri aramak ve ne vakit patlayabileceklerini tespit etme umuduyla etkin volkanları izlemek için kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir