Davutoğlu MHP seçmenine seslendi: Kim ki millî iradeye el uzatırsa gerçek terörist odur!

Altılı Masa; YSK üyelerine hakaret ettiği teziyle 2 yıl 7 ay 15 gün mahpusa mahkûm edilen ve bu cezanın katılaşması durumunda siyasi yasaklı hale gelecek olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek için Saraçhane’de bir ortaya geldi. İmamoğlu, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal’ın ardından kürsüye Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu çıktı. Davutoğlu, MHP seçmenine seslenerek, “

Uysal’ın akabinde kürsüye çıkan Gelecek Partisi başkanı Davutoğlu, şunları kaydetti:

Meselemiz yalnızca İmamoğlu’nun hak ettiği makamı korumak değildir; İstanbul seçmeninin iradesini korumak, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik bedellerini korumaktır. Hepimiz birebir gür sesle insan onuru diyoruz, demokratik hukuk devleti diyoruz. 

Dün yargı bir kere daha siyasallaştı fakat bizim problemimiz siyaset üstü bir sorundur. Altı genel lider olarak buradayız hepimiz tıpkı gür sesle insan onuru diyoruz temel hak ve özgürlükler diyoruz. 

“15 Temmuz akşamı hangi kıymetleri savunduysam tekrar birebir kıymetler için buradayım”

Demokratik hukuk devleti diyoruz. Bu meydan ve bu bina tarihi sahnelere şahit oldu. Dün akşam sayın İmamoğlu’nu ziyaret etmek için gece yarısına yakın İBB binasına girdiğimde hafızamda iki görüntü canlandı. Tarih 21 Nisan 1998, 28 Şubat kaidelerinde Sayın Erdoğan’a benzer bir mahkumiyet kararı verilmişti. Ben de o vakit o binadaydım. Ve tarih 15 Temmuz 2016, bu binayı savunmak için kaç yiğitler Saraçhane’de şehit oldular. Yüreğimde, boğazımda bir şeyler düğümlendi. 21 Nisan 1998’de büyükşehir belediye binasında hangi kıymeti savunduysam, 15 Temmuz akşamı televizyon ekranlarında hangi pahaları savunduysam tekrar birebir kıymetler için buradayım, burada olacağım.

Buradan güç sahiplerine sesleniyorum, sakın ha sahip olduğunuz mutlak güç sizi aldatmasın. Geçmişte birçok mutlak güç sahipleri aldandılar. 12 Mart’ı, 12 Eylül’ü 28 Şubat’ı yapanlar zannettiler ki kurdukları vesayet sistemi sürer. Zannettiler ki, o yerler ebediyen kendilerine aittir. Partileri kapattılar, siyasetçileri yasakladılar, fikir özgürlüğünü, basını yok ettiler. Fakat onlar gitti. Onlar gitti lakin demokrasimizin demokrasi aşkı kaldı ve kalacak. Bu güç sahiplerine şunu da hatırlatıyorum o avucunuzda tuttuğunuz gücü kaybetmemek için sıktığınız her anda kordan bir ateş üzere sizi yakar. Kordan bir ateş üzere yakacak olan güce değil milletin vicdanına dönünüz.

Dün aldığınız kararla bize bildiriniz ‘2023 seçimlerine ipotek koyarız’ diyorsanız, bizi korkutmak istiyorsanız; korkmuyoruz, korkmayacağız, tehditlerinize boyun eğmeyeceğiz! Herkesin hakkını, hukukunu koruyacağız. Sakın ha seçim sandığı üzerinden siyaseti dizayn etmeye kalkışmayın. Sakın ha bize tarafız mahkeme karar verdi demeyin, inanmayız! Rahip Brunson, Deniz Yücel, Kaşıkçı davasında gururlu Türk yargısını nasıl siyasetin içine dahil ettiğiniz biliyoruz. Bu kararı tanımayacağız.

Yargı mensupları; omuzlarınızda tarihi bir yük var. Alacağınız karar, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek. Her birinizin korku taşıdığını biliyorum. Sıkıntı periyotların hakimleridir tarihe geçenler. Hiçbir siyasi talimata uymayın. Yargı mensuplarının tek aidiyeti adalettir!

Dün Türk yargısı için kara bir gündü. Umarım seçime giderken YSK dahil hiçbir yargı mensubu baskı altına alınmaz. Altılı Masa olarak ardınızda olacağız. 

İktidara gönül verenlere sesleniyorum; sakın ha asla tahriklere kapılmayın. Ulusal iradeyi esir alanlara karşı sesinizi yükseltin. O geniş kitlelerin bu kararla yürekleri dağlandı biliyorum. ‘Biz yeni vesayetler için emek vermedik’ desinler Erdoğan’a ve Beştepe’ye. 

Biz iktidarı kaybedersek, kazanımlarınızı kaybedeceksiniz diyorlar. Sizin kazanımlarınız yozlaşmış bir iktidarın teminatında olamaz! Sakın kulak asmayın! Türkiye Cumhuriyet demokrasi ile taçlandığında herkes tıpkı hak ve özgürlüklere sahip olacak. 

 hakimiyetin temsili ulusal iradedir.’ Kim ki ulusal iradeye el uzatırsa gerçek terörist odur, gerçek vatan düşmanı odur.”


Altılı Masa; YSK üyelerine hakaret ettiği argümanıyla 2 yıl 7 ay 15 gün mahpusa mahkûm edilen ve bu cezanın katılaşması durumunda siyasi yasaklı hale gelecek olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na dayanak için Saraçhane’de İstanbullularla buluştu. 

Altılı Masa, Saraçhane’de | Babacan: İmamoğlu’na, Kaftancıoğlu’na, Demirtaş’a yapılan hukuksuzluğu reddediyorum

İmamoğlu’ndan ‘rabia’ bildirisi: Bu 4, o 4 değil

Kılıçdaroğlu: Asla başınızı öne eğmeyin, 6 ay kaldı, iktidar olmak için geliyoruz!

TIKLAYIN | Babacan: İmamoğlu’na, Kaftancıoğlu’na, Demirtaş’a yapılan hukuksuzluğu reddediyorum!

Gültekin Uysal: Bu kararları alanlar başı dik bir halde dolaşamayacaklar

Altılı Masa, Saraçhane buluşmasından kareler

Altılı Masa ve binlerce İstanbullu Saraçhane’de

Altılı Masa’nın Saraçhane’deki mitingini birçok televizyon kanalı canlı yayınlamadı

Altı başkanın ortak mitingi öncesi binlerce kişi Saraçhane’de: “Hak, hukuk, adalet demeye geldik”

CHP’li vekiller Saraçhane’de: “AKP’nin siyasi gündemine nazaran karar verildi; sonuçlarına da katlanacaklar”

İmamoğlu’nun “YSK üyelerine hakaret” davası: Ekrem İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verildi!

Ekrem İmamoğlu’na ‘siyasi yasak’ süreci nasıl işleyecek, İstanbul Belediyesi’ni kim yönetecek; 10 soruda İmamoğlu dosyası

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verildi; karar katılaşırsa ’siyasi yasak’lı olacak!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir