Çetelere savaş açılmıştı… OHAL süresi uzatıldı

Devlet Başkanı Nayib Bukele hükümeti tarafından sunulan önerge, Kongre’de 67 oyla kabul edilerek, 16 Nisan’a kadar geçerlilik kazandı. Şimdiye kadar 66 bini aşkın çete üyesinin gözaltına alındığı OHAL kapsamında, 2 bin 513 silaha ve 3 bin 167 araca el konulduğu kaydedildi.

12’inci sefer uzatıldı

Ülkede birinci defa 27 Mart 2022’de ilan OHAL kararı böylelikle üst üste 12. sefer uzatılmış oldu. Öte yandan La Prensa Grafica gazetesinin haberinde, El Salvadorluların yüzde 92,5’inin Bukele hükümetinin çetelere karşı yürüttüğü gayretten şad olduğu bildirildi.

Amerika kıtasının en büyük hapishanesi açıldı

Çetelere karşı gayret emeliyle inşa edilen ve Amerika kıtasının en büyük hapishanesi olduğu belirtilen “Terör Koruma Merkezi” 2 Şubat’ta Devlet Başkanı Bukele tarafından açılmıştı.

Ülkede mevcut cezaevi kapasitesinin 30 bin civarında olduğu kaydediliyor.

MS13 çetesi sorumlu tutuluyor

El Salvador’da 27 Mart’ta bir aylığına OHAL ilan edilmiş, daha sonra bu karar her ay yenilenmişti. Bukele, 30 Haziran’da silahlı kümelere yönelik savaşın ağırlaşacağını söylemişti.

Ülkede mart başından bu yana çete üyelerine yönelik operasyonlarda 100’den fazla kişi hayatını kaybetmiş, gözaltına alınanların sayısının 66 bini aştığı bildirilmişti. Yetkililer, şiddetin ülkede yine tırmanışa geçmesinden MS13 çetesini sorumlu tutuyor. Dünyada en yüksek cinayet oranına sahip ülkelerin başında gelen El Salvador, çetelerin ülkedeki gücü nedeniyle önemli güvenlik sorunu yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir