Barış için kritik adım! Ukrayna şubat ayını işaret etti

Kuleba, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin geçen hafta yaptığı Washington ziyareti ve Ukrayna-Rusya Savaşı’na dair Associated Press’e konuştu.

Savaşların diplomatik usullerle sona erdiğini belirten Kuleba, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in moderatörlüğünde şubat ayında “barış zirvesi” düzenlemeyi amaçladıklarını lisana getirdi.

MAHKEMEYE HESAP VERMELİLER

Kuleba, Rusya’nın tepeye katılması için öncelikle “savaş cürümlerinden memleketler arası bir mahkemede hesap vermesi gerektiğini” vurguladı.

RUSYA’NIN DAVETİNE VURGU YAPTI

Rusya’nın barış görüşmelerine hazır olduğunu söylemesinin gerçeği yansıtmadığını tabir eden Kuleba, “Savaş alanında yaptıkları şeyler aksini kanıtlıyor.” dedi.

Kuleba, 2023’te savaşı kazanmak için ellerinden geleni yapacaklarına ve bu süreçte diplomasinin değerli bir rol oynayacağına dikkati çekti.

Zelenskiy’nin geçen hafta yaptığı Washington ziyaretinin kıymetine işaret eden Kuleba, ABD’nin 6 aydan kısa bir müddette patriot füze bataryalarını Ukrayna’ya konuşlandırmayı planladığını kaydetti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir