Araştırma: İnsanlığın IQ’su düşmeye başladı

Northwestern Üniversitesi ve Oregon Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yaptığı yeni araştırmalar, ABD’de on yıllardır birinci defa IQ puanlarının düştüğünü gösterdi.

Intelligence mecmuasında bu ay yayınlanan araştırma, bilhassa 18-22 yaş kümesinde daha az eğitimli şahıslarda IQ seviyelerinin düştüğünü gösterdi. Araştırmacılar, ‘Flynn etkisinin’ (nesiller boyunca IQ puanlarındaki istikrarlı artış) ABD’de 2006’dan 2018’e değişip değişmediğini belirlemek için işe koyuldu.

1932’den beri artıyordu

Normalde daha genç jenerasyonların, evvelki yaş kümesine nazaran daha yüksek IQ puanına sahip olması beklenir.

Araştırmacılar da, 1932’den bu yana, ortalama IQ puanlarının her on yılda yaklaşık üç ila beş puan arttığını açıkladı. Bununla birlikte Amerikalı araştırmacılar çalışmalarında, 2006’dan 2018’e kadar ABD’li yetişkinler tarafından çevrimiçi olarak tamamlanan yaklaşık 400.000 IQ testine ve 2011’den 2018’e kadar Milletlerarası Bilişsel Yetenek Kaynağından (ICAR) alınan bilgilere baktılar.

Her iki testten elde edilen bilgileri birbirleriyle karşılaştırdılar. Bulgular, bu testlerin her ikisinde de aksi bir Flynn tesirinin olduğunu, yani IQ puanlarının yükselmediğini, düştüğünü gösterdi. Ayrıyeten son devirde farklı ülkelerde yapılan araştırmalar da insanların IQ’sunun düştüğünü ortaya koyuyor.

Sonuçlar tartışma yarattı

Finlandiya’da yapılan bir çalışmada 1997-2009 ortasında Finlerin IQ’sünde 2 puanlık bir düşüş olduğu belirlenmişti. Fransa’da da IQ oranları 1999-2009 ortasında 3,8 puanlık düşüş yaşamıştı.

Pandemi periyodunda birçok ülkede eğitime orta verilmesi çocuklarda bilişsel yeteneklerin gerilemesine yol açtı. İngiltere, Norveç, Danimarka, Avustralya üzere ülkelerde de benzeri sonuçlar tartışma yaratıyor. Almanya’da yapılan yeni bir araştırmaya nazaran de pandemi devrinde çocuklarda IQ oranları önemli düşüş gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir